ТЕА ГУТИЋ НОВО ИМЕ ГРАДИШКЕ

Матуранткиња градишке гимназије Теа Гутић освојила је неколико награда на домаћим и међународним фестивалима поезије, а почетком децембра објавила је прву песничку збирку "Маглене вибрације".
Међу њима је прва награда у конкуренцији ученика средњих школа Србије и РС на традиционалном Светосавском књижевном конкурсу, који организује Друштво "Свети Сава" из Београда.
Ова талентована млада песникиња надахнута је, како је казала након промоције своје прве песничке збирке, бесмртним делима Мирослава Антића, Бранка Ћопића, Десанке Максимовић, Бранка Миљковића...
Последњи у овом песничком низу, Бранко Миљковић, који је давно пре њеног рођења испевао чувене песме антологијске вредности "Узалуд jе будим", "Смрћу против смрти", "Порекло наде", "Ватра и ништа", "Крв која светли".
Управо је Теа у Миљковићевим стиховима, како каже, препознала пут свога лирског света чија врата је смело отворила још у најранијем детињству.

- Поезију сам почела писати у основној школи у Новој Тополи. Описивала сам своје емоције и осјећања, људе и живот у себи и своме окружењу. Са зебњом и великим ишчекивањима давала сам песме на читање својим наставницима у основној школи, а касније професорима у Гимназији. Сваку њихову реч, сугестију и похвалу доживљавала сам као чаробан свет који ми се отвара - каже Теа, која је песничким даром, талентом и стихом постала препознатљива у својој школи, граду и околини.
Песнички првенац ове гимназијалке поздравили су њени суграђани, школски другови,садашњи и бивши професори.
-Теина збирка песама "Маглене вибрације" је модерна по тематици и начину писања, то је збирка њене интиме где она приказује лирско биће у себи, свет који је окружује. Она је врло зрела у своме поетском изразу, што је необично с обзиром на њено животно искуство. Теа припада малој групи ученика који увек изненађују знањем и приступом књижевности и језику - каже Сњежана Гајевић, Теина професорица која је написала предговор у књизи. Весна Крунић, директорица градишке Гимназије каже да је Теа Гутић одлична ученица која је изборила место у школском летопису, а литерарним стваралаштвом обележила своје школовање.

М.Пилиповић Блиц, 7.12.2018.