Градоначелник организовао пријем за гимназијалце – учеснике олимпијада

Градоначелник Градишке Зоран Аџић организовао је данас пријем за ученике Гимназије Милицу Сладаковић и Владана Цвјетковића учеснике олимпијада из програмирања, физике и математике. Аџић је рекао да је обавеза и опредјељење Градске управе да помогну свим школама у Градишци, а посебно талентованим ђацима попут Милице и Владана који су својим радом створили такве резултате да промовишу не само име својих професора и школа већ и Градишке и Републике Српске на олимпијадама. „Град Градишка стоји иза таквих ђака и школа. Максимално ћемо подржати не само ова два ученика већ све ђаке, професоре и школе који су наш понос и показатељ како треба да се односимо према својим обавезама да би остварили резултате препознатљиве у читавом свијету“, рекао је Аџић. Oн је навео да ће локална управа настојати да помогне набавку лабораторијске опреме за физику и да су дали препоруку да Гимназија преко Развојне агенције Градишка аплицира за одређене програме и пројекте европских организација. Vladan Cvjetković је нагласио да је од 22. дo 23. фебруара учествовао на Олимпијади из програмирања у Русији у граду Инополису гдје је остварио веома добар пласман у односу на такмичаре из других балканских земаља и заузео друго мјесто. Он је рекао да се тренутно припрема за регионално такмичење „Још од првог разреда средње школе сам почео интензивно да вјежбам, а саме припреме су кренуле од 7. разреда основне школе кад сам се упознао са програмирањем“, рекао је Цвјетковић и додао да је четврти разред и да планира да упише рачунарски факултет у Београду. Професор Милорад Цвјетковић рекао је да је и као професор и родитељ презадовољан постигнутим успјесима Владана који је учествовао на три олимпијаде, те изразио наду да ће и даље имати добре резултате. Он је рекао да је за добре резултате потребан дужи рад из информатике и програмирања, који би требао почети још у основној школи. Милица Сладаковић је навела да се такмичи из физике од осмог разреда основне школе и да је 22. и 23. фебруара ове године у Сарајеву учествовала на квалификационом такмичењу за Европску олимпијаду из физике. Она је нагласила да се у школи мало ради са експерименталном опремом али да јој је помогло искуство из Петнице, због чега је освојила треће мјесто на експериментима и шесто мјесто на теорији што је укупно пето мјесто, а првих пет је изабрано да иде на Европску олимпијаду. „Ушла сам у састав БиХ тима за ову годину. Олимпијада се одржава од 2. до 6. јуна у граду Сату Маре у Румунији. За мене то значи много, за мој град и државу. За мене је то круна досадашњег учења, времена, труда и рада који сам уложила у физику“, рекла је Сладаковић и додала да је љубав према физици развила у осмом разреду основне школе. Она је четврти разред Гимназије и планира да студира у Новом Саду на Факултету техничких наука. Професорица физике Недељка Марјановић је нагласила да је Милица вриједан ученик и да су у Гимназији презадовољни и поносни на такве ђаке. Она је додала да имају проблем око набавка опреме и лабораторијских помагала за практичну наставу и да ће то настојати ријешити јер је дјеци једноставније практично учење. Директор Гимназије Снежана Кочић захвалиа се Градској управи и градоначелнику на помоћи при организовању одлазака ученика на такмичења. Она је нагласила да им је данашњи пријем значајан јер је Владан једини БиХ олимпијац који је био у Русији, док Милица са још три ученика из Републике Српске одлази на Европску олимпијаду у Румунију, те нагласила да иза ових ученика стоји дугогодишњи рад и посвећеност.